Reuters Enstitüsü raporu: SÖZCÜ, Türkiye’de en çok güvenilen medya kuruluşları arasında

Reuters Enstitüsü’nün Oxford Üniversitesi iş birliğiyle hazırladığı son Dijital Haberler Raporu’nda SÖZCÜ Medya Grubu yine Türkiye’nin en çok güvenilen yayın kuruluşları arasında yer aldı.

47 ülkede binlerce kişinin katılımıyla hazırlanan rapora göre, Türkiye’de genel olarak haberlere duyulan güven yüzde 35 civarında ancak özellikle SÖZCÜ Gazetesi, sozcu.com.tr ve SÖZCÜ TV dahil eleştirel yayın yapan medya kuruluşlarına güven son dönemde arttı.

Türkiye’de son 10 yılda medyaya güvende yaşanan değişim

Televizyon ve basılı yayın alanında SÖZCÜ TV ile SÖZCÜ Gazetesi, dijital yayınlardaysa sozcu.com.tr en çok takip edilen yayınlar arasında yer aldı.

Seçim sürecinde yayınları taraflı olmakla eleştirilen kamu yayın kuruluşu TRT’ye olan güven düştü.

Görüntülü ve videolu haber içeriklerinin artan rolü, yapay zekanın etkisi gibi konuların da ele alındığı raporda, YouTube’un haber için en fazla takip edilen sosyal medya platformu olduğu, X’in geçen yıldan beri gerilediği, Instagram’ın ise yükselişe geçtiği vurgulandı.

EN ETKİLİ HABER KAYNAKLARI TELEVİZYON VE İNTERNET 

Raporun Türkiye kısmında, Erdoğan yönetiminin medya üzerinde baskıyı sürdürdüğü ancak yerel seçimlerdeki yenilgiyle büyük yara aldığı kaydedildi. Hükümete yakın medya kuruluşlarının seçim öncesinde anayasadaki tarafsızlık ilkesine rağmen hükümetten isimlere daha fazla zaman verdiğini, RTÜK’ün de muhaliflerin yer aldığı kanallara ağır cezalar kestiğini belirten Reuters Enstitüsü, buna karşın AKP’nin 2002’den bu yana en ciddi seçim yenilgisini aldığını aktardı.

Medyaya yönelik sansürün Türkiye’de sosyal medyayı ve video platformlarını da etkilediği belirtilen raporda, televizyon ve internet sitelerinin hâlâ en etkili haber kaynakları olduğu, basılı gazetelerin ise kan kaybetmeye devam ettiği ifade edildi.

2015-2024 arasında, Türkiye’de en popüler haber kaynaklarının değişimi

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir