iOS 17.5’teki kullanıcıları delirten sorunun nedeni açıklandı!

Apple, geçtiğimiz haftalarda yayınladığı iOS 17.5 ile birlikte işletim sistemine yenilikler ve iyileştirmeler getirdi. Lakin App Store ve uygulama indirme politikalarını değiştiren bu güncelleme silinen fotoğrafların geri gelmesine sebep olan bir hata ile ortaya çıktı. Birkaç gün önce yayınlanan iOS 17.5.1 ile bu sorun çözüldü ama kullanıcıların aklında bu sorunun neden olduğu kaldı. Apple ise sorunun neden olduğunu açıkladı.

Silinen fotoğraflar neden geri geldi?

Hatayı detaylandırmak gerekirse bundan 5 ya da 10 yıl önce sildiğiniz bir fotoğraf birden yepyeni bir iPhone’da karşınıza çıkmasıydı. Bazı kullanıcılar bunun bir veritabanı bozulması tahmin ederken bazıları ise Apple’ın fotoğraflarını kaydettiğini ve bunun bir hata sonucu kullanıcılara yansıdığını tahmin ediyor. Lakin Apple konuya tam bir açıklama getirdi.

Şirket, yaptığı açıklamada bu sorunun iCloud ya da iCloud fotoğraflar ile alakalı olmadığını, silinen fotoğrafların geri gelmesine sebep olan sorunun telefonundaki bozuk veriler olduğunu söyledi. Şirketin söylediğine göre bu sorun, çok az sayıda kullanıcıyı ve fotoğrafı etkileyen bir sorun. Açıklamalarda hatanın silinen fotoğrafın iCloud fotoğraflar ile senkronize olmamış olacağını ve iCloud’un fotoğrafı tekrardan yerine koyduğunu söyledi.

Ayrıca Apple’ın fotoğraflarını kaydettiği iddiası ise reddedildi. Şirket, aşağıdaki adımlar uygulandıktan sonra verilerin tamamen ve kalıcı olarak silindiğini söylüyor.

  • 1. Adım: Ayarlar uygulamasını açın.
  • 2. Adım: Aşağı kaydırın ve genel kısmına girin.
  • 3. Adım: Aktar veya Sıfırla’yı seçin.
  • 4. Adım: Tüm İçeriği ve Ayarları Sil seçeneğini seçin.

iOS 17.5.1 güncellemesi hata sonucu gelen fotoğrafları ne yazık ki otomatik olarak tekrar silmiyor. Bunun için kullanıcıların Son kaydedilenler ve Son Silinenlerden fotoğraflarını tekrardan silmeleri gerektiğini söyleniyor.

Peki siz bu sorun hakkında neler düşünüyorsunuz? Lütfen düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir